98-330 Pajęczno
Wiśniowa 7
WOJEWÓDZKIE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
W piątek, 23 czerwca 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Juliana Tuwima w Pajęcznie rozpoczęła się uroczystość Wojewódzkiego Zakończenia Roku Szkolnego.
Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu uroczystość zakończenia roku szkolnego 2022/2023 rozpoczęła Pani Dyrektor, Dorota Jaskuła, zaznaczając, iż po raz pierwszy w historii szkoła nasza gości tak znamienite osobistości, jakie zaszczyciły dziś nas swą obecnością. Powitała organizatora uroczystości: Łódzkiego Kuratora Oświaty - Waldemara Fleiszera, Wojewodę Łódzkiego – Karola Młynarczyka, Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi z siedzibą w Sieradzu – Cezariusza Mostowskiego, posła Pawła Rychlika, w imieniu Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera – Halinę Cybulską (Zastępcę Dyrektora Departamentu Sportu i Edukacji), Starostę Pajęczańskiego – Zbigniewa Gajęckiego, Wicestarostę Pajęczańskiego – Pawła Sikorę, radnych Rady Powiatu Pajęczańskiego, Burmistrza Pajęczna – Piotra Mielczarka, radnych Rady Miejskiej z przewodniczącym, Wicedyrektora OKE w Łodzi – Marka Zapieraczyńskiego, Przewodniczącego Sekcji Oświaty łódzkiej Solidarności – Romana Laskowskiego, ks. dziekana Wiesława Bąkowicza, dyrektorów szkół i jednostek organizacyjnych z miasta, gminy i powiatu Pajęczno, Przewodniczącą Rady Rodziców – Patrycję Iskrę, nauczycieli, rodziców, byłych absolwentów naszej szkoły, uczniów klas ósmych i zaproszonych gości.
„57 lat minęło od momentu, gdy po raz pierwszy nauczyciele, uczniowie i rodzice przekroczyli mury naszej szkoły” – przypomniała zgromadzonym Pani Dyrektor, wspominając przy tym tych, którzy stworzyli to miejsce. Mówiła o pierwszym roczniku, który rozpoczął i skończył naukę w murach naszej placówki, przytaczając słowa H. Forda: „Gdy myślisz, że coś możesz lub czegoś nie możesz, za każdym razem masz rację” oraz G.B. Shaw: „Co ważniejsze dla sukcesu: talent czy pracowitość? A co ważniejsze w rowerze: przednie czy tylne koło?” Serdeczne słowa skierowała do tegorocznych absolwentów, a podziękowania złożyła na ręce nauczycieli (za zaangażowanie w proces edukacji), pracowników administracji szkoły (za rzetelne wykonywanie obowiązków), rodziców (wspierających w procesie nauczania i wychowania), Rady Rodziców (za inicjatywy i pomoc w organizacji wielu przedsięwzięć). Szanownym Gościom, włodarzom, wszystkim obecnym przedstawicielom samorządowym Pani Dyrektor podziękowała za współpracę, pomoc, życzliwość, za dobre słowo i trud włożony w popieranie polskiej edukacji. Przypomniała o bezpieczeństwie i odpowiedzialności podczas wakacji, a następnie o zabranie głosu poprosiła Gospodarza Uroczystości – Karola Młynarczyka.
Wojewoda Łódzki w tym pięknym i radosnym dniu za trud podziękował nauczycielom, uczniom i rodzicom, stwierdzając, iż polska szkoła uczy znakomicie; wykształciła wiele pokoleń, które osiągnęły sukces w każdej dziedzinie życia. Przypomniał, że obowiązek wychowania spoczywa na rodzicach, zaś szkoła pełni funkcję pomocniczą, ucząc tolerancji, szacunku i akceptacji, pomagając w osiąganiu porozumienia i niwelowania konfliktów. Wartością nie do przecenienia – jak zaznaczył – jest bezpieczeństwo i opieka oferowane przez szkołę. „Tak, to jest moja szkoła” – stwierdził Wojewoda. Wspominał, że 50 lat temu został jej absolwentem. Ówczesna szkoła uczyła, przekazując wiedzę, ale i uczyła samodzielności – by samodzielnie sięgać po wiedzę, samodzielnie myśleć. Z rozrzewnieniem mówił o dobrych relacjach, głębokich przyjaźniach, życząc takich samych współczesnym uczniom. A oprócz tego – pięknych, niezapomnianych wakacji (pełnych przygód, z odrobiną szaleństwa, ale bezpiecznych) i siły do dalszej nauki.
Poseł P. Rychlik odczytał list Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Roberta Telusa, który nacisk położył na słowa Jana Zamoyskiego „Takie będą Rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”.
List Sekretarza Stanu – Szefa Biura Polityki Międzynarodowej Marcina Przydacza odczytał Wicestarosta Paweł Sikora. Podkreślał w nim wartości takie jak wiedza, doświadczenie, duch współpracy, wytrwałość. Uzmysłowił, iż osiągnięcia stanowią powód do dumy, ale pamiętać należy o tym, że prawdziwa wartość tkwi w podróży, a nie tylko w osiągnięciu celu.
Łódzki Kurator Oświaty w swej przemowie podkreślił, iż w pracy kuratora wojewódzkiego rozpoczęcia
i zakończenia roku szkolnego mają duże znaczenie. Rok szkolny 2022/2023 kończy 1447 szkół i 244 tys. uczniów. W słowach płynących prosto z serca zaznaczył, że ważne jest miejsce i ważni są ludzie. A dziś
w sercach zgromadzonych gości jest Pajęczno. „Genius loci – to miejsce, ta szkoła” – wybrzmiało. Oświacie i sukcesom uczniów Kurator wystawił ocenę celującą, przytaczając przykład absolwenta naszej szkoły (obecnie ucznia II klasy Zespołu Szkół w Pajęcznie), który może poszczycić się tytułem laureata 69. Olimpiady Chemicznej (a jednocześnie najmłodszego laureata olimpiady).
„SZKOŁO! SZKOŁO! GDY CIĘ WSPOMINAM, TĘSKNOTA W SERCE SIĘ WGRYZA, OCZY MAM PEŁNE ŁEZ!” – słowa Juliana Tuwima stanowiły motto uroczystego zakończenia roku szkolnego 2022/2023. Po ślubowaniu nastąpiło przekazanie sztandaru szkoły, a następnie wystąpili uczniowie klas ósmych, którzy zapewnili, iż sercem są z ukraińskimi przyjaciółmi i w poetycki sposób roztoczyli przed zebranymi wizję przejścia na drugi brzeg – jak pisał Leopold Staff: czasem lekko jak motyl, czasem ciężko jak słoń. Muzycznym podsumowaniem wystąpienia była piosenka Sanah „Nic dwa razy” – do słów Wisławy Szymborskiej, w wykonaniu utalentowanych uczennic.
Chwytającym za serce momentem była z pewnością prezentacja zdjęć z towarzyszącym jej utworem Zbigniewa Wodeckiego „Lubię wracać tam, gdzie byłem”. To była piękna podróż w czasie: pierwsi nauczyciele i uczniowie, stare mury naszej szkoły.
Nostalgicznie mogli poczuć się również tegoroczni absolwenci, gdy ujrzeli siebie i swoich kolegów na zdjęciach ukazujących ich na przestrzeni tych kilku lat, jakie spędzili w murach opuszczanej właśnie szkoły. Zwłaszcza, iż w tle rozbrzmiewała piosenka „Ostatni raz z moją klasą”.
Złożyli podziękowania na ręce Dyrekcji, nauczycieli, rodziców: za wychowanie, przekazane wartości, które zaszczepione – na pewno zaowocują. Uczniowie z Ukrainy dołączyli się ze swoimi życzeniami, wygłaszając je w swym narodowym języku i tłumacząc na język polski. Przy akompaniamencie muzycznym wręczone zostały kwiaty.
Następnie pożegnano odchodzących na emeryturę nauczycieli: p. Zofię Ciemcioch i p. Ilonę Pierz. Do kwiatów dołączono życzenia radosnego odkrywania siebie, zdrowia, poczucia sensu, wewnętrznego spokoju oraz samych dobrych ludzi wokół.
Kolejnym punktem programu było wręczenie świadectw z wyróżnieniem oraz listów gratulacyjnych. Pani Dyrektor wraz z Kuratorem Oświaty oraz Wojewodą Łódzkim wręczyła Nagrody Dyrektora Szkoły: Z. Ciemcioch, B. Derek, E. Lont, I. Pierz, A. Skoczylas i K. Zawadzkiej. Nagrody książkowe otrzymali uczniowie, którzy ukończyli szkołę z wyróżnieniem: J. Cytarzyńska, W. Drozdek. H. Pawełoszek, K. Rozumek, M. Singh, A. Janecka, F. Lewera, E. Modlińska, H. Chwal, M. Bernaś, A. Hałaczkiewicz, M. Kotynia, A. Nowak, A. Rajczyk, A. Savchuk. Listy gratulacyjne dla rodziców uczniów otrzymali: Państwo Lewerowie, Singh, Janeccy, Rajczykowie, Chwalowie, Nowakowie. Za zaangażowanie w pracę szkoły i efektywne współdziałanie podziękowania otrzymali: K. Górazda, M. Lewera, K. Janecka, I. Zdybowicz, K. Opęchowska, M. Chwal, M. Krzak, E. Siajkowska, A. Zawadzka-Rajczyk.
Oficjalną część uroczystości zakończyła piosenka „Tyle było dni”.
W części artystycznej została zaprezentowana krótka scenka, w której porównano szkołę z roku 1972/1973 do tej z roku 2022/2023. Jednym z uczniów był Karolek. Przypadek? Raczej nie. To miły ukłon w stronę Pana Wojewody, absolwenta naszej placówki.
[Uroczystość Wojewódzkiego Zakończenia Roku Szkolnego została przygotowana przez wychowawców klas ósmych: B.Derek, E.Lont, A.Skoczylas, K.Zawadzką i siódmej: M. Mielczarek; dekoracje: M. Wolska].
Fot. E. Hałaczkiewicz
Edyta Bzdak
“Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia”
98-330 Pajęczno
Wiśniowa 7