98-330 Pajęczno
Wiśniowa 7
1 marca w Polsce obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ustanowione 11 lat temu święto jest poświęcone żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu. 1 marca to dzień, który został ustanowiony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawą z dnia 3 lutego 2011 roku.
Jednak już poprzedni prezydent Lech Kaczyński podjął się inicjatywy ustawodawczej w zakresie uchwalenia tego święta.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny- tak napisał w lutym 2010 roku prezydent Lech Kaczyński.
O Żołnierzach Wyklętych zaczęło się mówić dopiero na początku lat 90-tych XX wieku. Stało się to dzięki wystawie Żołnierze Wyklęci- antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku, , którą przygotowała Liga Republikańska na Uniwersytecie Warszawskim w 1993 roku.
To właśnie 1 marca 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość- Prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński pseudonim Pług, Ludwik oraz jego najbliżsi współpracownicy:
Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu tak aby nikt nie mógł ich odnaleźć i oddać im hołd.
CHWAŁA BOHATEROM !!!
“Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia”
98-330 Pajęczno
Wiśniowa 7